Jesienne sadzenie czosnku

 

Poniższy post dotyczy uprawy czosnku ozimego. Opowiadam w nim o właściwościach czosnku, tym dlaczego warto go sadzić, kiedy to robić oraz przedstawiam w nim odmianę Harnaś.

Właściwości czosnku

    Najważniejszymi substancjami występującymi w czosnku są allicyna i inulina, które czynią go niezrównanym lekarstwem. Czasami nazywany jest naturalnym antybiotykiem, jednak nad tym w postaci tabletek ma zdecydowaną przewagę - działa wzmacniająco na organizm i nie wyjaławia go. Leczenie czosnkiem nie wymaga stosowania probiotyków, ponieważ sam działa w podobny sposób, powodując rozwój sprzyjającej nam flory bakteryjnej. Jednocześnie działa bakteriobójczo, grzybobójczo i antywirusowo na organizmy wywołujące choroby. Dzięki tym właściwością może być skuteczny w walce z przeziębieniem i grypą jednak. Stosuje się go także, aby obniżyć poziom cholesterolu, przeciw cukrzycy, miażdżycy, nadciśnieniu. Znane są jego właściwości przeciw robakom oraz antynowotworowe. Czosnek może być stosowany w leczeniu i profilaktyce zarówno ludzi, zwierząt jak i roślin. Sama obecność czosnku w ogrodzie wpływa korzystnie na wiele roślin. W kuchni czosnek jest przyprawą nadającą potrawą charakterystyczny aromat oraz pikantny smak. Znając te zalety czosnku jakże go nie sadzić?

Kiedy sadzić czosnek?

    Czosnek w zależności od odmiany możemy sadzić wiosną lub jesienią. Do każdego z terminów dedykowane są inne odmiany czosnku. Odmiany ozime najlepiej sadzić w październiku, aby przed nadejściem zimy zdążyły rozwinąć korzenie. Nie powinno się jednak sadzić czosnku zbyt wcześnie, aby nie rozwinął części nadziemnej, która zimą mogłaby przemarznąć. Czosnek sadzi się z pojedynczych ząbków, umieszczając je piętką do dołu na głębokości kilku centymetrów. Dobrą praktyką jest wcześniejsze zwilżenie ząbków i posypanie ich popiołem drzewnym, który chroni je przed rozwojem chorób.

Czosnek Harnaś

    Do sadzenia w naszej Zagrodzie wybraliśmy czosnek odmiany Harnaś. Jest to odmiana ozima, dlatego najlepiej sadzić ją w obecnym okresie. Dzięki temu w lipcu przyszłego roku prawdopodobnie doczekamy zbioru świeżych główek. Przyjmuje się, że w momencie gdy ponad połowa szczypioru będzie przewrócona, czosnek nadaje się do zbioru. Kilka główek posłuży do dalszego sadzenia jesienią, dlatego zostanie on po zbiorze umieszczony w lodówce, gdzie poczeka dwa miesiące. Przechowywanie czosnku przeznaczonego do sadzenia w chłodzie jest ważne, ponieważ bez tego czosnek może mieć problem z zawiązaniem główki.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca na etacie a tworzenie ogrodu