Allelopatia w praktyce, czyli plan uprawy na 2023

 

W dzisiejszym poście odpowiem na pytanie, co kryje się po mianem allelopatii, oraz czy ma ona duży wpływ na efektywność upraw. Podam kilka przykładów wzajemnego oddziaływania na siebie roślin oraz przedstawię praktyczne zastosowanie zasad allelopatii dzieląc się planem upraw w warzywniku.

Czym jest allelopatia?

    Allelopatia to wzajemne oddziaływanie na siebie roślin. Efekt może być pozytywny lub negatywny, czyli dwie rośliny rosnące obok siebie mogą się wspierać lub ze sobą konkurować. Zazwyczaj za tego typu efekty odpowiedzialne są związki chemiczne wydzielane przez rośliny, ale również ich pokrój, czy głębokość ukorzenienia.

Czy allelopatia ma duży wpływ na efektywność upraw?

    Ekosystem jest bardzo złożony. Prowadząc ogród w sposób zrównoważony, ekologiczny, permakulturowy wiemy, że obecność jednego gatunku pociąga za sobą szereg konsekwencji. Podobnie jest w przypadku, gdy nagle wypadnie nam jeden z gatunków. Czasami konsekwencje są nie do przewidzenia, a czasami niewiele się zmienia. Najlepszą odpowiedzią na pytanie, czy allelopatia ma duży wpływ na powodzenie uprawy jest stwierdzenie - to zależy. Wszyscy chyba wiedzą, że sadzenie obok siebie ziemniaków i pomidorów to nie najlepszy pomysł, ponieważ cierpią na te same choroby. Podobnie jest z sadzeniem ich rok po roku na tym samym miejscu. Ziemniak i pomidor należą do tej samej rodziny roślin, dlatego mają podobne szkodniki, korzystają z podobnych minerałów do wzrostu, dlatego nie powinny zastępować się na tym samym miejscu w kolejnym sezonie. Czasami obok siebie mogą rosnąć dwie rośliny, które z doświadczenia ogrodników nie powinny a jednak radzą sobie świetnie. Najważniejszym czynnikiem wypływającym na efektywność upraw jest gleba, dlatego to właśnie o nią powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności. Znajomość oddziaływania na siebie roślin jest o tyle istotna, o ile nie chcemy stosować mnóstwa oprysków, aby uzyskać plon. W takim przypadku lepiej zaufać naturze i korzystać z naturalnych właściwości roślin.

Przykłady wzajemnego oddziaływania na siebie roślin.

    W sieci i literaturze znaleźć możemy wiele tabel przedstawiających pozytywny i negatywny wpływ danej roślin na pozostałe. Nie zamierzam ich powielać, dlatego wskażę jedynie przykłady. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodziny roślin, ponieważ zazwyczaj nie lubią się one ze swoimi kuzynami. Parafrazując przysłowie, z rodziną wychodzi się najlepiej na zdjęciu a nie na grządce. Oczywistym przykładem jest także orzech włoski, który wydziela związki hamujące wzrost i kiełkowanie innych roślin. Aby nie wyszło, że rośliny tylko się nie lubią przejdę do pozytywnych przykładów allelopatii. Najbardziej znanym jest chyba połączenie cebuli i marchwi, gdzie cebula odstrasza szkodnika marchwi a marchew szkodnika cebuli. Innym przykładem wspierania się roślin jest połączenie ogórka i słonecznika lub truskawki i czosnku.

Zastosowanie allelopatii w ogrodzie warzywnym - plan uprawy w 2023

    Rok 2023 będzie w naszej Zagrodzie rokiem powiększenia warzywnika. Dzięki temu zwiększy się również możliwość dostosowania sąsiedztwa roślin tak, aby uzyskać jak najbardziej korzystne efekty. Tak więc na miejscu dotychczasowego warzywnika będą rosły kolejno: truskawki, czosnki, pomidory, papryki oraz pory. Pomiędzy porami zostaną wysiane również sałaty, których zbiór nastąpi zanim rozrosną się pory. Natomiast pomiędzy pomidorami zostaną wysiane bazylie, które korzystnie wpływa na ich rozwój. Nowe miejsce przygotowane pod warzywnik zostało podzielone na cztery części, które z każdym kolejnym rokiem będą zamieniały się grupą uprawianych roślin. Pomiędzy każdą z części znajduje się wąska ścieżka. W części pierwszej znajdą się ziemniaki a obok nich fasole karłowe. Część drugą porastać będą pietruszki z selerami, marchewki, cebule, ogórki i słoneczniki. Część trzecia to kukurydze, dynie z cukiniami i fasole tyczne. Pomiędzy dyniami znajdą się również groszki cukrowe, których zbiór nastąpi przed rozwojem dyń. Część czwarta to koperki, buraczki, kalafiory i kapusty. Rośliny rosnąć będą w rzędach i zostały tak dobrane, aby każdy z najbliższych sąsiadów wpływał na nich pozytywnie. Poniżej wrzucam rysunek poglądowy rozłożenia roślin w głównej części warzywnika.
Plan uprawy 2023 Zagroda Skrawek Nieba
    W związku ze zbliżającym się końcem roku, chciałem życzyć Wam drodzy Czytelnicy wielu sukcesów w kolejnym sezonie.
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca na etacie a tworzenie ogrodu