Kalendarz - dlaczego ważny? + Co robimy w marcu?

Posiadając ogród w Polsce obserwować możemy zmiany pór roku i związaną z nimi sezonowość prac, dlatego poniższy post wskazuje, dlaczego korzystanie z kalendarza jest istotne, co robimy w marcu, co siejemy w tym miesiącu oraz jakie zabiegi wykonujemy.

Dlaczego kalendarz jest ważny dla ogrodników?

    Klimat panujący w Polsce ogranicza długość sezonu wegetacyjnego roślin. Większość z nich rozwija się i zakwita wiosną, aby w ciągu lata wytworzyć nasiona, które zdążą dojrzeć przed nadejściem zimy, aby móc przedłużyć gatunek. Poszczególne rośliny różnią się jednak czasem potrzebnym na rozwój. Dodatkowo czas ten może być różny, ze względu na to w jakim celu dana roślina jest wykorzystywana. Niektóre rośliny wolą kiełkować w chłodnych warunkach, inne do tego celu potrzebują ciepłej gleby. Część roślin kończy swój wzrost z nadejściem lata a część dopiero wtedy zaczyna się rozwijać, aby wydać plony wraz z nadejściem zimy. Ta różnorodność powoduje, że w każdym miesiącu wykonujemy zupełnie inne czynności. Dlatego też kalendarz i obserwacja pogody są dla ogrodnika bardzo ważne.

Co siejemy w marcu?

    W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany klimatu. Często wiosna przychodzi wcześnie i przynosi stosunkowo wysokie temperatury. Powoduje to, że cześć roślin można zacząć uprawiać wcześniej, jednak wiąże się to z ryzykiem późniejszych przymrozków. Warto obserwować przyrodę wokół i próbować przewidywać pogodę, jednak przestrzegam przed zbyt wczesnym wysiewem rozsad. Mimo, że obecna pogoda może być bardzo obiecująca, nie zmienia to jednak faktu, że dzień nadal jest krótki i siewką może brakować słońca. Co zatem można siać w marcu? Ziemia na zewnątrz nie pozwala jeszcze na uprawę roślin, dlatego w marcu warto zacząć przygotowywać rozsady roślin w inspekcie lub na parapecie okiennym. Wysianie roślin szybko rosnących zbyt wcześnie może spowodować, że siewką będzie brakować światła słonecznego przez co będą giętkie, delikatne i podatne na choroby i szkodniki. Jeśli posiadamy lampy do doświetlania roślin, zachowanie siewek w dobrej kondycji nie jest problemem, jednak rodzi się pytanie nad ekonomicznym i ekologicznym aspektem takiego działania. Zdecydowanie lepiej kierować się prawami natury i nie przyspieszać tego, na co jeszcze nie nadszedł czas. Na co zatem już nadszedł czas? Na rośliny, które długo kiełkują i długo tworzą sadzonki. Na początku marca polecam wysiewać papryki, selery i wczesne pory. Te rośliny potrzebują nieco więcej czasu, dlatego obecny miesiąc jest dobry na sporządzenie ich rozsad. W drugiej połowie tego miesiąca możemy wysiewać pomidory, kapusty, arbuzy i bazylie. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, koniec marca to dobry czas na wysiew do gruntu marchwi i groszku oraz sadzenie cebuli z dymki.

Cięcie drzew i krzewów.

Początek marca to ostatni dzwonek na cięcie drzew i krzewów owocowych przed rozpoczęciem ich wzrostu. Pamiętajmy, aby cięcie przeprowadzać w dni słoneczne, bez silnego mrozu. W marcu możemy ciąć jabłonie, grusze, wiśnie, brzoskwinie, porzeczki, itp. Bardzo często za punkt zakończenia cięcia przyjmuje się moment kwitnienia krokusów.  W obecnym miesiącu możemy również ciąć żywopłoty i inne rośliny ozdobne. Często kontrowersyjnym tematem jest cięcie orzecha włoskiego, którego większość ludzi nie poleca. Uważam, że jeśli istnieje potrzeba korekcji tego drzewa, możemy to robić bez obaw. Warto jednak wykonywać to właśnie w okresie wczesnej wiosny, ponieważ później miejsca cięcia orzecha wydzielają duże ilości płynów, co osłabia roślinę. Marzec to również ostatni miesiąc, w którym wycinamy drzewa przeznaczone do usunięcia. Drewno pozyskane w okresie zimowym posiada lepsze właściwości konstrukcyjne oraz szybciej wysycha stając się zdatnym do palenia, niż to ścinane w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca na etacie a tworzenie ogrodu