Biegus indyjski w ekozagrodzie

Biegus indyjski to specyficzna rasa kaczki charakteryzująca się pionową postawą i dobrym przystosowaniem do życia na lądzie. Kaczki te dodatkowo posiadają pewną ważną cechę, która czyni je świetnymi mieszkańcami ekozagrody.

Specyficzny wygląd biegusów

Kaczki biegusy indyjskie odróżniają się od pozostałych ras pionową postawą i szeroko rozstawionymi nogami. Cechy te pozwalają na swobodne poruszanie się kaczek po lądzie. Nazwa rasy wskazuje, że kaczki te potrafią szybko biegać. Łatwo zaobserwować to w momencie, gdy któryś ptak zauważy pokarm i zmierza w jego kierunku. Dodatkowo, jak wszystkie kaczki, biegusy świetnie pływają. Biegusy indyjskie są stosunkowo lekkie i zaliczane do kaczek ras nieśnych. Ubarwienie biegusów może być różne od białego przez brązowy po czarny. W literaturze często spotyka się określenie, że biegusy posiadają "żywy temperament". Określenie to jest bardzo łagodne, ponieważ ptaki te, mówiąc kolokwialnie, są po prostu wścibskie, szybkie, głośne. Wszędzie ich pełno i ciągle szukają pożywienia.

Nieśność biegusów

Biegusy wchodzą w okres nieśności w wieku około pięciu miesięcy i znoszą dość regularnie jaja. Problemem z tym związanym jest jednak to, że nie korzystają ze zbudowanego dla nich gniazda. Znoszą jaja w wygrzebanym w ściółce dole lub gdziekolwiek na wybiegu. Jaja biegusów są nieznacznie większe od kurzych, posiadają jednak większe od kurzego żółtko. Przyjmuje się, że ptaki mające dostęp do wody w której mogą pływać znoszą jaja o przykrym zapachu, jednak te z dostępem jedynie do suchego pastwiska nie wykazują tej właściwości. Jest to prawda, ponieważ biegusy w Zagrodzie Skrawek Nieba korzystają z kąpieli sporadycznie i ich jaja nie posiadają nieprzyjemnej woni. Smak można nazwać nieco bardziej tłustym od jaja kurzego.

Wylęg biegusów

Jaja przeznaczone do wylęgu muszą pochodzić ze stada składającego się z kaczek i kaczorów. W przypadku tej rasy rozpoznanie płci może być problematyczne. Kaczory są zazwyczaj nieco większe od kaczek, wydają inny dźwięk i wychodzą na grzbiet kaczki podczas kopulacji. Dodatkowo charakterystyczną cechą jest zakręcone piórko na ogonie u kaczorów i szersza, w porównaniu z kaczkami, klatka piersiowa. Każda z tych cech wymaga jednak obserwacji i nie zawsze daje jednoznaczny wynik. Najlepiej zatem obserwować i połączyć kilka cech, aby wynik rozpoznania płci był wiarygodny. W stadzie jeden kaczor wystarcza na około pięć kaczek. Jeżeli kaczorów w stadzie jest zbyt dużo zaczynają walczyć rywalizując o samice lub zbyt często kopulują z samicami osłabiając je przez co spada nieśność. Biegusy rzadko zaczynają kwoczyć, jednak ich jaja można podkładać pod kurę. Należy pamiętać, aby w czasie wysiadywania, co jakiś czas delikatnie spryskiwać jaja letnią wodą. Wylęgi następują po dwudziestu ośmiu dniach. Młode kaczki nie sprawiają wielu problemów podczas odchowania i szybko rosną.

Fot. Młode biegusy indyjskie.

Dieta biegusów indyjskich

Biegusy są bardzo żarłoczne. Zjadają sporo i zjadają wszystko. Karmić można je ziarnami zbóż, obierkami z warzyw, parowanymi ziemniakami itp. Znaczną część pokarmu kaczki te potrafią znajdować same na pastwisku. Mowa tu nie tylko o zielonce, ale przede wszystkim o różnego rodzaju owadach i ślimakach. Podczas żywienia biegusów nie wolno zapominać o wodzie do picia, której zużywają spore ilości ze względu na rozchlapywanie. 

Biegusy kontra ślimaki

Ślimaki są prawdopodobnie ulubionym pożywieniem biegusów indyjskich. Dosłownie nie przepuszczą one żadnemu. Właśnie te upodobania kulinarne czynią z biegusów świetnych mieszkańców ekozagrody. Posiadając ogródek wystarczy wpuścić na chwilę kilka kaczek, aby pozbyć się problemu ze ślimakami. Biegusy w ogródku nie wyrządzają szkód, ponieważ co do zasady nie są zainteresowane warzywami a właśnie małymi bezkręgowcami. W walce z nimi nie mają sobie równych.

Źródło:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca na etacie a tworzenie ogrodu