Akademia Zrównoważonego Rolnictwa

 

    Dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności "ASAP" możemy poznać techniki zrównoważonego rolnictwa nie wychodząc z domu. Wszystko dzięki dostępności darmowego kursu w formie e-learningu.

Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności 

    Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności "ASAP" to inicjatywa podjęta w 2014 roku przez firmy i osoby z różnych branż łańcucha żywnościowego. Ich celem jest dbanie o dobrą jakość żywności oraz rozwój polskiego rolnictwa. Cele te realizują poprzez promowanie praktyk rolnictwa zrównoważonego i tworzenie narzędzi dydaktycznych dla rolników. Ponadto rolnicy produkujący żywność zgodnie z zasadami zrównoważonego rolnictwa starać się mogą o certyfikację. Więcej informacji o stowarzyszeniu dostępne jest na stronie rolnictwozrownowazone.pl

Czym jest rolnictwo zrównoważone?

    Rolnictwo zrównoważone to taka produkcja rolna, która bierze odpowiedzialność za swoje oddziaływanie na środowisko naturalne. Jest to koncepcja pomiędzy rolnictwem konwencjonalnym, które maksymalizuje ilość wyprodukowanej żywności bez względu na skutki środowiskowe i społeczne, a rolnictwem ekologicznym, które stawia przede wszystkim na odbudowę środowiska kosztem mniejszych plonów. Rolnictwo zrównoważone dopuszcza stosowanie syntetycznych nawozów i oprysków, jednak w ograniczonym stopniu, dopasowanym do konkretnej sytuacji i konkretnej uprawy oraz aplikowanym precyzyjnie w miejsce występowania problemu. Celem rolnictwa zrównoważonego jest produkcja dużej ilości żywności bez szkody dla środowiska i społeczeństwa. Rolnictwo zrównoważone to także takie, które przynosi zysk rolnikowi, gdyż tylko dzięki temu może on nadal produkować żywność.

Akademia Zrównoważonego Rolnictwa

    Akademia Zrównoważonego Rolnictwa to darmowy kurs w formie e-learningu dostępny na stronie asapakademia.pl. Kurs składa się z 69 lekcji z 18 obszarów tematycznych. W ramach kursu uczestnik poznaje takie zagadnienia jak: zarządzanie wodą, zarządzanie gospodarstwem, produkcja zwierzęca, stabilność finansowa czy kompetencje miękkie. Kurs przygotowuje do formalnej certyfikacji gospodarstwa w zakresie stosowania zrównoważonych praktyk rolniczych.

Zagroda Skrawek Nieba po ukończeniu Akademii ASAP

    Jesień to okres, gdy z pola znika większość plonów a dłuższe wieczory pozwalają na pogłębianie wiedzy, aby jeszcze lepiej korzystać z posiadanego kawałka ziemi. Jednym z takich sposobów jest ukończenie kursu Akademii Zrównoważonego Rolnictwa. Poniżej zamieszczam przykładowe dyplomy otrzymane po zakończeniu poszczególnego bloku tematycznego. Uczestnictwo w kursie pozwoliło mi upewnić się, że obrany przeze mnie kierunek prowadzenia Zagrody jest słuszny. Co prawda nasze założenia wychylają się jeszcze bardziej w stronę rolnictwa ekologicznego i budowy żyzności gleby w oparciu o odpowiednie techniki jej uprawy, sadzenie roślin strukturotwórczych i pomocy zwierząt, ale wynikają z małej skali działalności i tego, że możemy pozwolić sobie na tego typu działania. Budujące jest jednak, że założenia rolnictwa zrównoważonego dedykowane są dużym gospodarstwom, mającym realny wpływ na środowisko i mogącym wpływać na jego stan.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Praca na etacie a tworzenie ogrodu